Τρίτη, 04 Νοεμβρίου 2014 13:24

Νίκη για τους Παίδες | Φιλικό για τις Κορασίδες

Σημαντικό πέρασμα από τη Νάξο για τους παίδες του ΑΟ Πάρου, οι οποίοι την Κυριακή 2/11 νίκησαν 48-51 τα Φανάρια και παρέμειναν αήττητη και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Καζακίδη, που την προηγούμενη εβδομάδα είχαν νικήσει τον Πανναξιακό σημείωσαν ακόμη μία σημαντική νίκη, πράγμα που του δίνει βαθμολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια του πρωταθλήματος Παίδων.

Φιλικό

Πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε φιλικός αγώνας σε επίπεδο Κορασιδων, όπου η νεοσύστατη ομάδα του ΑΟ Πάρου αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα του Πανναξιακού. Για την ιστορία οι μικρές Παριανές επικράτησαν στο άτυπο φιλικό και είναι πανέτοιμες για την 1η τους επίσημη συμμετοχή στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Η ομάδα της Πάρου μπήκε δυνατά στο ματς αποκτώντας διαφορά ασφαλείας από την 1η περίοδο (9-22). Οι γηπεδούχοι μετά το εις βάρος τους 23-32 του 1ου ημιχρόνου κατάφεραν να μειώσουν στην 3η περίοδο, με το παιχνίδι τελικά να κρίνετε στις λεπτομέρειες . Κορυφαίος για τον ΑΟ Πάρου ο Καλακώνας, που πέτυχε 28 πόντους, ενώ για τα Φανάρια καλή απόδοση είχε ο αρχηγός της ομάδας Βασιλάκης με 13 πόντους.

Μελανό σημείο η απουσία Γιατρού από το παιχνίδι, αφού οι υπηρεσίες του κρίθηκαν απαραίτητες μετά τον τραυματισμός του Ζουμή στο 2ο δεκάλεπτο με τον νεαρό Παριανό να έχει υποστεί κάταγμα που θα τον αφήσει έναν μήνα εκτός αγωνιστική δράσης.

Διαιτητές: Ισιγώνης – Κιουλάφας

ΑΠΑΣ τα Φανάρια – ΑΟ Πάρου 48-51 (9-22, 14-10, 13-7, 12-12).

Φανάρια (Χάρος): Βασιλάκης 13, Λεόντιος 2, Λύχνος Μ. 5, Μανιός 9, Μαστορόπουλος Γ. 9, Λύχνος Π., Χάλκος, Ελευθερίου 4, Μαστορόπουλος Ι., Κώτσος 6 (1), Γλέζος, Κλουβάτος.

ΑΟ Πάρου (Καζακίδης): Κίτα 3 (1), Ζουμής, Κούτρας 2, Κονδύλης 8 (1), Ραγκούσης 4, Βαπόπουλος, Μέγας, Μιχαλάκης 6, Κρητικός, Καλακώνας 28 (2), Σιφναίος, Σαμαλτάνης.